środa, 14 listopada 2012

Lekarz online poszukiwany




Ponad 90% internautów skorzystałoby z kontaktu z lekarzem online na stronie internetowej przychodni bądź szpitala, gdyby była taka możliwość. Większość badanych zdaje sobie sprawę z ograniczonego zakresu takiej pomocy, jednak uważają, że kontakt online z lekarzem pozwoliłby im się szybko dowiedzieć, jakie badania powinni wykonać, kiedy powinni zgłosić się do lekarza specjalisty czy też w jaki sposób przyjmować lekarstwa lub jak się zachować w przypadku wystąpienia efektów ubocznych przyjmowanych medykamentów - wynika z badania ARC Rynek i Opinia. 

Wyniki sondażu ARC Rynek i Opinia wyraźnie pokazują, że wśród internautów jest zapotrzebowanie na szybkie porady lekarzy w Internecie. Większość badanych przyznaje, że korzystałaby z takich porad w ograniczonym zakresie, jednak widzą przydatność takiej funkcji. Co piąty respondent uważa, że lekarz online mógłby pomóc we wszystkich rodzajach schorzeń.
 
Gdyby miał(a) Pan/ Pani możliwość uzyskania porady zdrowotnej online od lekarza na stronie internetowej przychodni/ szpitala/ centrum zdrowia, czy skorzystałby Pan/ skorzystałaby Pani z takiej możliwości?
 
Źródło: ARC Rynek i Opinia, październik 2012

"Z naszych badań wynika, że Internet jest istotnym źródłem w pozyskiwaniu informacji na temat zdrowia. Wyniki sondażu pokazują wyraźnie, że internauci chcieliby mieć możliwość kontaktu online z lekarzem dyżurnym, zwłaszcza po to, by oszczędzić czas. Wiele osób chce uniknąć oczekiwania na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, podczas której otrzymają wyłącznie informację, jakie badania mają wykonać lub do jakiego specjalisty się udać. Możliwość kontaktu online z lekarzem pozwoliłaby skrócić czas oczekiwania na diagnozę. Oczywiście, aby było to możliwe lekarz online musiałby być uprawniony do wystawiania skierowań na badania oraz skierowań do lekarzy specjalistów. Biorąc pod uwagę fakt, że duża część codziennych spraw, takich jak zakupy, bankowość czy rezerwacja wypoczynku już w dużej mierze przeniosła się do Internetu, być może nadszedł również czas na szersze udostępnienie usług medycznych tym kanałem" - mówi dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.


Informacja o badaniu
Badanie przeprowadzone w dniach 19-22.10.2012 metodą CAWI (badania on-line) na reprezentatywnej pod względem wieku, płci i miejsca zamieszkania (województwa) próbie internautów N=500.
pełny raport

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz