środa, 16 stycznia 2013

endoprotezy w Polsce te wyniki dają do myślenia...

Razem ze spółką Medyka24 (www.medyka24.pl) przeprowadziliśmy na potrzeby konferencji (Innowacje w ortopedii i terapii osteoporozy - ocena dostępności w Polsce) prowadzonej przez WHC badanie ankietowe dotyczące świadomości Polaków odnośnie terapii endoprotezą cementową i bezcementową. Zastosowanie tej drugiej jest o kilkadziesiąt procent tańsze i nie mniej skuteczne. Wyniki pozostawiam bez komentarza dodając tylko iż w Polsce średni czas oczekiwania na ednoprotezę to kilka lat... 

Założenia projektowe: 
Badanie dotyczące świadomości populacji na temat endoprotezy. Wywiad został przeprowadzony na grupie 99 respondentów, które są po zabiegu, bądź też przeszły wizytę kwalifikacyjną i są osobami oczekującymi na zabieg wszczepienia endoprotezy.
Średnia wieku respondentów biorących udział w badaniu wyniosła 56 lat, natomiast mediana 58,7. 67 % osób należały do grupy 1 – tzn. osób, które przeszły już zabieg, pozostałe 33 % - grupa 2, osoby oczekujące na endoprotezę.
Kwestionariusz badań zawierał 4 pytania:

Pyt. 1 Czy wie Pan/Pani czym różni się proteza cementowa od bezcementowej?

Pyt. 2 Czy przed kwalifikacją do operacji lekarz przedstawił Panu/Pani te dwie możliwości leczenia?

Pyt. 3 Jaką protezę rekomendował lekarz w Pana/Pani przypadku?

Pyt. 4 Czy lekarz przedstawił Pani/Panu uzasadnienie dlaczego rekomenduje akurat tą protezę.

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż pyt. 4 zostało zadane jedynie osobom, które twierdząco odpowiedziały na pyt. 3

1. Pierwsze pytanie jakie zadano respondentom dotyczyło znajomości różnicy pomiędzy endoprotezą cementową i bezcementową. Ze zbiorczego zestawienia odpowiedzi wynika, iż blisko 2/3 populacji badanej nie wie jaka jest różnica pomiędzy protezami cementową, a bezcementową


Pyt 2. Czy przed kwalifikacją do operacji lekarz przedstawił Panu/Pani te dwie możliwości leczenia?

Na to pytanie twierdząco odpowiedziało 27 z 99 osób biorących udział w sondażu. 62 osoby czyli 62,7% populacji badanej nie otrzymało takiej informacji od lekarza kwalifikującego. Wśród respondentów 10 osób nie pamięta tej sytuacji. Ocenia się, że odpowiedzi nie wiem/nie pamiętam mogą być spowodowane tym, iż sondaż został przeprowadzony między innymi wśród osób, które są już po zabiegu – a zabieg ten mógł zostać wykonany kilka lub kilkanaście lat wcześniej. 

Pyt 3. Jaką protezę zarekomendował lekarz w Pana/Pani przypadku?
W założeniach projektowych tego pytania ustalono odpowiedzi jako cementowa i bezcementowa. W trakcie badania wachlarz odpowiedzi rozszerzono o odpowiedź „inne” oraz „nie wiem”. Uzyskane odpowiedzi są następujące:

· 27 osób (27,3% populacji badanej) – endoproteza cementowa,

· 39 osób (39,4% populacji badanej) – endoproteza bezcementowa,

· 7 osób (7,1% populacji badanej) – inna endoproteza,

· 26 osób (26,3% populacji badanej) – nie wiem jaką endoprotezę.

Z uzyskanych odpowiedzi wynika, iż co czwarta osoba, która wzięła udział w badaniu nie wie jaką endoprotezę będzie miała wstawioną lub też (w przypadku osób po operacji) nie wie jaką endoprotezę posiada.

Pyt. 4 Czy lekarz przedstawił Panu/Pani uzasadnienie dlaczego rekomenduje daną protezę?
                             

Pytanie to zostało zadane jedynie osobą, które w pytaniu 3 udzieliły odpowiedzi: cementową, bezcementową, inną. Nie uwzględnia ono osób, którym lekarz nie przedstawił informacji o rekomendowanej protezie. Ilość respondentów, którzy udzielili odpowiedzi na to pytanie wynosi zatem 99 (ogół populacji badanej) – 26 (nie wiem jaką endoprotezę rekomendował lekarz) = 63


Analiza danych
Ze względu na małą populację badaną wyniki mogą być objęte błędem statystycznym. Z przeprowadzonego sondażu należy jednak wyciągnąć wnioski.

Należy przyjąć, iż poziom poinformowania wśród osób, wszczepioną endoprotezą lub osób czekających na operacje wstawienia endoprotezy jest niski. Świadczy o tym fakt, iż 2/3 osób badanych nie wie jaka jest różnica pomiędzy endoprotezą cementową, a bezcementową. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż jest to 2/3 osób badanych, których operacja wstawienia endoprotezy dotyczy bezpośrednio.
Co czwarta osoba oczekująca lub po operacji wstawienia endoprotezy nie wie jaka jest to endoproteza. Ponad 50 % respondentów uważa, że nie otrzymało uzasadnienia od lekarza kierującego dlaczego rekomenduje się w ich przypadku dany rodzaj endoprotezy.

Opracowanie
www.medyka24.pl



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz